Prace ziemne poznań

Znaczenie prac ziemnych

Prace ziemne odgrywają bardzo dużą rolę przy większości inwestycji budowlanych i drogowych. W praktyce to właśnie od nich się zaczyna roboty, jak również one stanowią często ich zakończenie. Głównym celem takich prac jest przygotowanie podłoża pod budynek lub inną naziemną konstrukcję, a także zmiana ukształtowania terenu. Można je wykonywać na kilka sposobów. W przypadku gruntów luźnych i mało spoistych, przy niewielkim zakresie robót stosuje się metody ręczne, przy większych pracach wykorzystywane są różne mechaniczne urządzenia. Przy skalistych i twardych gruntach dobre efekty dają też materiały wybuchowe, często stosowane w przypadku odkrywek. Najważniejszym zastosowaniem prac ziemnych jest przygotowanie danego terenu pod roboty budowlane, zgodnie z opracowanym wcześniej projektem. Może to być usunięcie podłoża pod fundamenty jakiegoś obiektu, wyrównanie terenu czy przygotowanie nasypów. Od jakości wykonania tych prac zależy późniejszy stan inwestycji, dlatego powinny być one wykonane szybko, a jednocześnie jak najdokładniej.


Brukarstwo Poznań

 

Rodzaje prac ziemnych

Przy pracach ziemnych wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia i maszyny, dobierane w zależności od potrzeb i warunków na terenie inwestycji. Najczęściej są to koparki, a oprócz nich używane są koparko-ładowarki, spychacze, walce czy zgarniarki. Do najpopularniejszych prac ziemnych zalicza się kopanie fundamentów pod różnego rodzaju domy czy budynki, a także wykopy pod instalacje elektryczne, gazowe czy kanalizacyjne. Kolejna grupa robót ziemnych to wyrównywanie i niwelacja terenu, niezbędne między innymi przy budowie dróg, parkingów, pojazdów czy placów. Do takich prac można też zaliczyć rozbiórki obiektów naziemnych i podziemnych, wyrywanie drzew i oczyszczanie terenów, a także korytowanie pod kostkę naziemną. Specyficznymi, wymagającymi odpowiedniego sprzętu i sporego doświadczenia, są roboty związane z montażem szamb i oczyszczalni ścieków, kopaniem studni czy niecek pod baseny, ze względu na często niewielką ilość dostępnego miejsca. Wykopaną ziemię czy gruz należy gdzieś wywieźć, zatem ich załadunek i transport także będzie zaliczany do robót ziemnych.


 

Koparki - najczęściej używany sprzęt

Koparki są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami w pracach ziemnych, dostępne są w dużej ilości modeli i wersji, co pozwala dopasować je do charakteru wykonywanych robót. Składają się z trzech podstawowych podzespołów, to znaczy ramy nośnej, najczęściej wyposażonej w gąsienice, nadwozia z silnikiem i system sterowania oraz osprzętu. Najczęściej stosowanym rodzajem osprzętu są łyżki, ale można też na nich zainstalować inne mechanizmy, na przykład haki, chwytaki czy młoty hydrauliczne. Koparek używa się przede wszystkim do oddzielania i usuwania gruntu, zależnie od modelu mogą to robić albo na powierzchni, na której się znajdują, albo w głębokich wykopach. Świetnie sprawdzają się także przy nabieraniu urobku oraz materiałów sypkich, oraz przewożeniu ich na niewielkie odległości. Koparki pozwalają na realizację zarówno specjalistycznych, wymagających precyzji otworów pod studnie, szamba czy oczyszczalnie ścieków, tworzenie wykopów pod fundamenty czy jak również prowadzenie szeroko zakrojonych prac odkrywkowych.


 

Inne urządzenia do prac ziemnych

Poza koparkami podczas prac ziemnych wykorzystuje się inne maszyny i urządzenia, najpopularniejsze z nich to:

- spycharki

Przeznaczone do odspajania gruntu i transportowania go na niewielkie odległości, stosowane przede wszystkim w budownictwie, górnictwie, energetyce czy składowaniu odpadów. Pozwalają na tworzenie wykopów, niwelowanie podłoża oraz jego zagęszczanie.

- zgarniarki

Składają się z ciągnika ze skrzynią oraz mechanizmu ładowania. Używane są do odspajania wierzchniej warstwy gruntu oraz jego załadunku na pojazd, przewiezienia na niewielką odległość i rozładunku.

- równiarki

Używa się ich przede wszystkim do wyrównywania nasypów i różnych powierzchni, zrywania starych nawierzchni oraz profilowania gruntu.

- zrywarki

Stosowane przy spulchnianiu podłoża przed dalszymi pracami, karczowaniu pni oraz usuwaniu starych nawierzchni

- ładowarki łyżkowe

Wyposażone są specjalne łyżki, umożliwiające załadunek dużej ilości urobku na pojazdy transportowe. Używane do przewożenia urobku, przewozu materiałów budowlanych, a także przy odspajaniu gruntu.


Brukarstwo Poznań

 

Oferta naszej firmy

Nasza firma od wielu lat zajmuje się realizacją kompleksowych prac ziemnych, przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych, jak też dla firm i instytucji. Przede wszystkim dysponujemy nowoczesnym sprzętem do wykonywania takich prac, między innymi kilkoma modelami koparek. Naszym dużym atutem jest także doświadczona kadra - zatrudnieni u nas pracownicy mają wieloletnie doświadczenie i posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia. Zakres naszych usług jest bardzo szeroki. Zajmujemy się między innymi przygotowaniem fundamentów pod domy i inne budynki, wykopami pod media czy montażem szamb i oczyszczalni ścieków. Oferujemy także kompleksowe prace związane z budową dróg i podjazdów, niwelacją terenu czy korytowaniem pod powierzchnie z kostki brukowanej. Dysponujemy pojazdami do transportu ziemi i gruzu, a także sprzętem do załadunku i rozładunku urobku. Wśród klientów jesteśmy cenieni za dokładność i profesjonalizm, szybkie terminy realizacji oraz konkurencyjne ceny.Szybki kontakt:
telefon: 602695131
e-mail: info@eko-mik.pl
formularz kontaktowy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań - www.eko-mik.pl