Szamba poznań

Co to jest szambo

Jednym z popularniejszych sposobów radzenia sobie z wytwarzanymi w domach ściekami są szamba. Mają one postać betonowego lub wykonanego z tworzyw sztucznych zbiornika, umieszczonego w pewnej odległości od budynku. Zasada działania szamba jest bardzo prosta. Domowe ścieki odprowadzane są do zbiornika, a następnie co pewien czas wywożone przy pomocy specjalnego pojazdu asenizacyjnego. Zbiornik musi charakteryzować się kilkoma cechami, dzięki którym jego użytkowanie będzie wygodne i bezpieczne dla otoczenia. Najważniejszą sprawą jest pojemność, zalecenia są takie, żeby przy normalnym użytkowaniu szambo było opróżniane co kilkanaście dni. Przykładowo dla czteroosobowej rodziny przyjmuje się 8 do 10 m3 jako optymalną, wystarczającą pojemność. Kolejną niezwykle ważną sprawą jest szczelność zbiornika. Ewentualne wycieki zawartości do gruntu mogłyby spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie, dlatego też zapewnienie właściwej szczelności jest niezwykle ważne przy budowie instalacji.


 

Rodzaje szamb

Szamba występują w wielu rodzajach, różniących się ceną, sposobem montażu i wielkością. Dawniej bardzo popularne były szamba budowane z betonowych kręgów, jednak ze względu na duże problemy ze szczelnością obecnie praktycznie wcale się ich nie montuje. Ich rolę przejęły zbiorniki budowane na miejscu oraz najpopularniejsze na rynku konstrukcje prefabrykowane. Pierwsze rozwiązanie pozwala na dopasowanie kształtu do potrzeb inwestora i miejsca na działce, ale wiąże się ze sporym nakładem pracy. Zbiorniki prefabrykowane są bardzo proste w montażu, bo po dowiezieniu na miejsce wystarczy je umieścić we wcześniej przygotowanym wykopie. Jednocześnie charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne i korozję. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także gotowe zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Ze względu na swoją lekkość są łatwe do transportu i montażu, jednak przy wysokim poziomie wód gruntowych konieczne może być kotwiczenie z uwagi na możliwość wypchnięcia pustego zbiornika na powierzchnię.


Szmba Poznań

 

Zalety szamba

Szambo to jedna z kilku możliwości na pozbywanie się domowych ścieków, ze względu na swoje liczne zalety jest bardzo chętnie wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Przede wszystkim należy tu wymienić cenę, koszty budowy szamba są znacznie niższe niż przydomowych oczyszczalni ścieków. Wydatki związane z typowym rozwiązaniem powinny się bez problemów zamknąć w kwocie kilku tysięcy złotych, obejmującej zarówno zbiornik jak i jego montaż. Z tym ostatnim także nie ma dużego problemu, ponieważ sprowadza się do umieszczenia zbiornika w wykopie i doprowadzenia odpływu kanalizacji z budynku. W przypadku konstrukcji z tworzyw sztucznych ich ogromną zaletą jest szczelność, zresztą zbiorniki betonowe też są wytwarzane w taki sposób, żeby zachować odpowiednie parametry. Dodatkowo szamba można montować na różnych rodzajach gleb, ze względu na zamkniętą konstrukcję nie ma znaczenia, czy podłożem będzie glina czy piasek. Konstrukcja ta pozwala też na użytkowanie szamba w miejscach produkujących niewielką ilość ścieków, na przykład w domkach letniskowych. 


 

Zasady montażu i użytkowania szamba

Mała działka czy nieprzepuszczające grunty to podstawowe czynniki, mające wpływ na wybór szamba. Jego budowa nie wymaga uzyskiwania zezwolenia, na 30 dni przed planowanymi pracami należy jedynie ten fakt zgłosić do wydziału architektury. Wraz z wnioskiem powinien zostać dostarczony projekt zbiornika oraz jego położenie na działce. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to po upływie miesiąca można rozpocząć montaż. Przepisy dokładnie określają, jakie powinny być minimalne odległości od pewnych elementów na działce. I tak od drzwi i okien i drzwi budynku musi to być minimum 5 metrów, od studni 15 metrów, a od granicy działki, chodnika lub drogi 7,5 metra. Za zgodą Urzędu Gminy odległości te mogą zostać zmniejszone. W związku z tym, że zbiorniki szamba są bezodpływowe i służą do gromadzenia ścieków, to konieczne jest ich systematyczne opróżnianie. Absolutnie zabronione jest wylewanie zawartości w okolicy działki, w celu wywozu należy zamawiać przeznaczony do tego celu wóz asenizacyjny.


 

Oferta naszej firmy

Nasza firma zajmuje się kompleksowymi usługami związanymi z instalacją zbiorników bezodpływowych oraz szamb. Oferujemy zarówno montaż szamb betonowych, stawianych na miejscu lub dostarczanych w formie prefabrykatów, jak również zbiorników z żywic poliestrowych i włókna szklanego. Te ostatnie posiadamy w swojej ofercie w kilku wersjach, możemy więc zaoferować kompleksowy pakiet usług, od projektu po końcowy montaż. Wszystkie nasze prace wykonujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami ich prowadzenia, dzięki czemu nasi klienci nie mają żadnych problemów z odbiorem i późniejszym użytkowaniem. Do ich realizacji wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, w tym specjalistyczne koparki, dzięki czemu powierzone prace wykonujemy szybko i dokładnie, a na życzenie klienta możemy także zorganizować transport na miejsce. Oferowane przez nas zbiorniki dostępne są w kilku wielkościach, charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i szczelnością. Posiadają wszystkie niezbędne atesty i zezwolenia, umożliwiające bezproblemowe wykorzystanie w projektach.Szybki kontakt:
telefon: 602695131
e-mail: info@eko-mik.pl
formularz kontaktowy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań - www.eko-mik.pl