Układanie kostki brukowej poznań

Dlaczego kostka brukowana

Kostka brukowa jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem na różnego rodzaju nawierzchnie. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mechaniczną doskonale się sprawdzi zarówno przy prywatnych domach, jak również na parkingach, ulicach czy placach przed firmami. Dobrze ułożona na właściwie przygotowanym podłożu bez żadnego problemu wytrzyma kilkadziesiąt lat codziennego użytkowania, bez potrzeby wykonywania przy niej żadnych poważniejszych prac. Kostce brukowej nie są straszne warunki atmosferyczne, jakie panują w naszym kraju. Jest ona odporna na opady deszczu i śniegu, wysokie mrozy i intensywne słońce, nie zaszkodzi jej także ruch pieszy i samochodowy. Kolejną zaletą kostki brukowanej jest szeroka gama dostępnych na rynku rodzajów. Producenci oferują zarówno typowe kształty, jak również bardziej fantazyjne, a na rynku cały czas pojawiają się nowe wzory. Równie bogata jest paleta kolorów, począwszy od klasycznych szarości i brązów aż do wyrazistych czerwieni, zieleni czy granatów.


 

Rodzaje kostki

Przed przystąpieniem do prac związanych z układaniem należy wybrać odpowiedni rodzaj kostki. Tu z jednej strony są oczekiwania związane z jej wyglądem, a z drugiej dopasowanie do warunków eksploatacyjnych. Kostka produkowana jest w kilku grubościach, co ma jej wpływ na jej wytrzymałość mechaniczną. Najcieńsza, mająca grubość 4 cm, nadaje się na chodniki dla pieszych, z kolei 6-centymetrowa bez problemów sobie poradzi, gdy po nawierzchni będą jeździć samochody osobowe. Jeśli dany teren będzie mocno eksploatowany, na przykład jako ulica czy parking, to należy pomyśleć o kostce mającej grubość 8 cm, a najbardziej obciążone miejsca zalecana jest jeszcze grubsza, 10-centymetrowa. Wybór odpowiedniej grubości materiału jest bardzo ważny, gdyż uniknie się w ten sposób ponoszenia dodatkowych kosztów związanych później z wymianą. Natomiast jeśli chodzi o wzory i kolory, to wszystko zależy od upodobań i możliwości inwestora. Kostka oferowana jest w niezliczonej ilości rodzajów, zaleca się jednak, żeby komponowała się ona kolorystycznie z otoczeniem i budynkami. Układanie kostki brukowej Poznań


 

Przygotowanie podłoża

Kluczową sprawą dla trwałości nawierzchni jest mocna podbudowa, szczególnie ważne jest to wtedy, gdy kostka będzie intensywnie użytkowana. Prace zaczyna się od przygotowania odpowiedniego wgłębienia, mającego głębokość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Może to być wykonane ręcznie lub przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Dno wykopu powinno być wyprofilowane i zagęszczone w taki sposób, żeby łatwo można było odprowadzać wodę. Po usunięciu wierzchniej warstwy humusu grunt należy rozdrobnić, a następnie zwilżyć wodą i zmieszać z cementem. Zanim cement zacznie wiązać konieczne jest jeszcze zagęszczenie podłoża zagęszczarką. Samą podbudowę wykonuje się z mieszanki wilgotnego piasku i cementu, używając jednego worka na 3m2 powierzchni. Po dokładnym wymieszaniu mieszaninę należy umieścić w wykopie, wyrównać i zagęścić. Ze względu na zmianę grubości po ubiciu zaleca się, żeby poziom wykładanej warstwy był o 1-2 cm wyższy od planowanego.


 

Obrzeża i nawierzchnia

Ważnym elementem całej konstrukcji są krawężniki. Ich rodzaj należy dopasować do przeznaczenia nawierzchni, przy zwykłych ścieżkach w zupełności wystarczą palisady lub krawężniki chodnikowe, natomiast przy podjazdach i ulicach konieczne będzie użycie krawężników drogowych. Krawężniki montowane są na zagęszczonej mieszance betonowej, a ich zewnętrzną stronę należy podsypać ziemią. Samą kostkę układa się na wcześniej przygotowanej powierzchni, pamiętając o tym, żeby poszczególne elementy ciasno do siebie przylegały. Zaleca się, żeby naprzemiennie stosować kostki z trzech różnych palet, uniknie się wtedy zróżnicowania kolorystycznego na większej powierzchni. Podczas prac należy poruszać się wyłącznie po już ułożonej nawierzchni, a nie po podbudowie. Ułożona warstwa kostki musi zostać jeszcze dociśnięta do podłoża, do tego celu można wykorzystać wibrator powierzchniowy z gumową nakładką. Na zakończenie szczeliny należy zasypać cienką warstwą piasku, a powierzchnię zaimpregnować w celu zwiększenia odporności na czynniki atmosferyczne.


Układanie kostki brukowej Poznań

 

Oferta naszej firmy

Nasza firma zajmuje się kompleksowymi usługami związanymi z układaniem kostki brukowanej. Realizujemy zarówno zlecenia indywidualne, na prywatnych posesjach, jak również współpracujemy z firmami, instytucjami publicznymi i samorządami lokalnymi. Wieloletnie doświadczenie w realizacji takich prac pozwala nam na podejmowanie nawet najbardziej zaawansowanych projektów, nasz zespół pracowników jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. To, co wyróżnia nasze usługi, to dokładność i solidność, poświadczona zadowoleniem wielu klientów. Wszystko wykonujemy zgodnie z zasadami, zarówno podczas przygotowania podłoża, montażu krawężników jak też samego układania wierzchniej warstwy. Dysponujemy nowoczesnymi koparkami i ubijarkami, dzięki czemu usługi wykonujemy szybko i dokładnie. Na życzenie klientów możemy także doradzić przy wyborze najlepszego rozwiązania, przygotować projekt, a także zająć się zakupem odpowiedniej kostki. Współpraca z naszą firmą to gwarancja pewności i jakości, a także konkurencyjne ceny usług.


 Szybki kontakt:
telefon: 602695131
e-mail: info@eko-mik.pl
formularz kontaktowy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań - www.eko-mik.pl