Przydomowe oczyszczalnie ścieków poznań

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowe oczyszczalnie to popularna metoda radzenia sobie z domowymi ściekami. Na rynku funkcjonuje ich kilka rodzajów, różniących się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, jednak ich zasada działania w każdym przypadku jest podobna. Wykorzystywane są naturalne procesy biologiczne, przy pomocy których zanieczyszczenia zawarte w ściekach zostają rozłożone na nieszkodliwe dla środowiska substancje. W każdej konstrukcji jednym z najważniejszych elementów jest osadnik, to właśnie do niego doprowadzane jest ujście domowej kanalizacji. W  osadniku cięższe zanieczyszczenia opadają na dół, a lżejsze gromadzą się na powierzchni w formie kożucha. Dodatkowo w beztlenowych warunkach duża ich część ulega rozkładowi do substancji rozpuszczalnych w wodzie. Z osadnika wstępnie oczyszczone ścieki kierowane są do drugiego etapu, czyli albo kolejnych komór albo drenażu rozsączającego. W rezultacie otrzymuje się czystą wodę, która może być odprowadzona do otoczenia, oraz niewielką ilość osadów w zbiorniku, które trzeba raz na jakiś czas usunąć.


Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań

 

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Na rynku najpopularniejsze są obecnie dwa rodzaje oczyszczalni, to znaczy biologiczne i ekologiczne. Mimo, że wykorzystują one podobne procesy, to ich konstrukcja, a tym samym funkcjonalność, jest zupełnie inna. W oczyszczalniach ekologicznych pierwszy etap oczyszczania beztlenowego odbywa się w osadniku wstępnym, z którego ścieki są kierowane do drugiej komory, w której zachodzą takie same procesy. Na koniec ciecz odprowadzana jest do drenażu, czyli zestawu rur rozłożonych na gruncie o odpowiedniej powierzchni. Wstępnie  podczyszczone we wcześniejszych etapach ścieki podlegają dalszemu, biologicznemu oczyszczaniu, a następnie przedostają się do gruntu. W oczyszczalniach biologicznych pierwszy etap jest identyczny, różnice zaczynają się w kolejnych. W nich zamiast drenażu stosowana jest kolejna komora, ze złożem biologicznym zawierającym bakterie tlenowe. Ostatni etap zachodzi w końcowej komorze, w której następuje klarowanie cieczy do takiego stanu, że może być ona bezpiecznie odprowadzona do otoczenia.


 

Zalety oczyszczalni ścieków

W miejscach, które nie mają dostępu do kanalizacji, do wyboru są aktualnie szamba lub oczyszczalnie ścieków. I te drugie zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim pozwalają na budowę na większości działek, nawet o niewielkiej powierzchni. Jeśli warunki gruntowe i wielkość dostępnego terenu pozwolą, to można się zdecydować na oczyszczalnię z drenażem, w przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczalnia biologiczna. Wielu właścicieli domów zwraca uwagę na koszty, faktycznie w przypadku oczyszczalni na samym początku trzeba zainwestować nieco więcej niż przy innych rozwiązaniach. Jednak później będzie ona praktycznie bezobsługowa, a jedynymi wydatkami, jakie będzie trzeba ponieść to opłata za czyszczenie zbiornika raz w roku. Odpadają opłaty związane z regularnym wywożeniem ścieków przez wóz asenizacyjny, co sprawia, że budowa oczyszczalni zwraca się już po kilku latach użytkowania. Dodatkowo takie rozwiązanie jest bezpieczne i mało uciążliwe, z instalacji nie wydostają się praktycznie żadne zapachy.


 

Kiedy można zbudować oczyszczalnię

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oczyszczalnia ścieków może być użytkowana wyłącznie w sytuacji, gdy posiadłość nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Sama jej budowa wiąże się z koniecznością załatwienia kilku formalności. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, jeśli będzie taka możliwość, jest umieszczenie jej na planie zagospodarowania działki, wtedy nie trzeba będzie później nic robić. Jeśli prace będą wykonywane w późniejszym okresie, to należy je zgłosić w starostwie, dołączając dokumentację techniczną wraz z certyfikatami oraz plan lokalizacji z zaznaczonym położeniem. Instalacje mające przepustowość do 7,5 m3/dobę nie wymagają pozwolenia na budowę, a mniejsze, o przepustowości do 5 m3/dobę i używane w gospodarstwach domowych i rolnych, nie potrzebują pozwolenia wodno-prawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Przepisy określają także minimalne odległości od innych obiektów zlokalizowanych na działce, aby użytkowanie oczyszczalni było zgodne z prawem, to należy ich przestrzegać.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań

 

Oferta naszej firmy

Nasze usługi kierujemy dla właścicieli prywatnych domów, a także firm i instytucji, planujących budowę oczyszczalni ścieków. W naszej ofercie znajdują się zarówno oczyszczalnie ekologiczne, z systemem drenażowym, jak również znacznie wygodniejsze w eksploatacji oczyszczalnie biologiczne. Szeroka gama dostępnych modeli, od niewielkich aż po systemy posiadające zbiorniki o pojemności kilkudziesięciu metrów sześciennych, pozwala na dopasowanie instalacji do swoich potrzeb. Współpracujemy z najlepszymi producentami oczyszczalni, dzięki czemu dostarczane przez nas urządzenia są z jednej strony nowoczesne i spełniające wszystkie przepisy, a z drugiej charakteryzują się wysoką jakością wykonania, trwałością i niezawodnością. Oferujemy kompleksowe usługi na realizację oczyszczalni ścieków, od doradztwa przy wyborze rozwiązania, poprzez wykonanie projektu aż po profesjonalny montaż. Na wykonane przez nas prace dajemy długi okres gwarancji, a klienci mogą liczyć na atrakcyjne ceny i szybkie terminy realizacji.


 



Szybki kontakt:
telefon: 602695131
e-mail: info@eko-mik.pl
formularz kontaktowy

Przydomowe oczyszczalnie ścieków Poznań - www.eko-mik.pl